چاپ کردن این صفحه

یک میلیارد دلار برای توسعه صنعت حمل و نقل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه 4
 تین نیوز | یک میلیارد دلار برای توسعه صنعت حمل و نقل از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است، اما مشکل بانک عامل داریم؛ در حوزه حمل و نقل بانک تخصصی نداریم و بانکی که دنبال بنگاه‌داری نباشد، وجود ندارد.
علی‌رضا منادی نماینده مجلس در برنامه کوپه 1404 درباره توسعه ریلی کشور، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در بازدید اخیر خود از کارخانه مپنا موارد مطلوبی را درباره توسعه ریلی مطرح فرمودند؛ ایشان همچنین به مدیرعامل راه‌آهن تاکید کردند که حمل بار از سمت جاده به سمت ریل سوق یابد.
وی ادامه داد:‌ در حال حاضر به دلیل عدم توسعه یافتگی حمل و نقل ریلی در کشور و پائین بودن نرخ سوخت، طبیعتاً‌ میل صاحبان کالا به سمت حمل جاده‌ای است.
عضو هیأت رئیسه مجلس گفت: با جود اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها اما در کنار تکانه‌های اقتصادی اخیر و افزایش قیمت دلار،‌در حال حاضر عمده یارانه دولت صرف حمل و نقل جاده‌ای می‌شود و در این عرصه، حمل و نقل ریلی توان حمل و نقل جاده‌ای را ندارد.
منادی گفت: تعادل در ارائه یارانه به حمل و نقل ریلی و جاده‌ای وجود ندارد و این درحالی است که مصرف سوخت در راه‌آهن یک‌هفتم بخش جاده‌ای است.
عضو هیأت رئیسه مجلس افزود: اگر دولت این یارانه را به بخش ریلی اختصاص دهد، باید با رعایت نسبت 7 به یک، این یارانه به سیستم ریلی اختصاص یابد.
منادی بیان کرد: بودجه بخش ریلی سالانه تنها 600 میلیارد تومان در حوزه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است، اما در بخش حمل و نقل جاده‌ای انواع بودجه‌ها و یارانه‌ها شامل بودجه جاری،‌ بودجه عمرانی، بودجه مناطق محروم و از این قبیل اختصاص می‌یابد.
عضو هیأت رئیسه مجلس تاکید کرد:‌ اگر قیمت سوخت به نرخ واقعی خود نزدیک شود، قطعاً‌ قیمت حمل جاده‌ای افزایش یافته و در این عرصه ریل توان رقابت با حمل و نقل جاده‌ای را خواهد داشت و مزیت ریل نمایان می‌شود.
وی با تأکید بر لزوم اختصاص بودجه به سیستم ریلی کشور بیان کرد: وجود سالانه بیش از 20 هزار نفر تلفات رانندگی و 275 هزار نفر مصدومان سوانح رانندگی موجب شده است که رقم بالایی در این قسمت هزینه شود.
عضو هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: سهم حمل و نقل جاده‌ای در آلودگی محیط زیست 42 درصد است، اما سهم راه‌آهن 3 دهم درصد است.
وی گفت:‌ امسال مجلس 1500 میلیارد تومان برای توسعه ریلی اختصاص داده است، اما در این عرصه جذب سرمایه‌گذار مهم است.
عضو هیأت رئیسه مجلس تاکید کرد: همچنین یک میلیارد دلار برای توسعه صنعت حمل و نقل از محل صندوق توسعه ملی اختصاص یافته است که در این عرصه مشکل بانک عامل داریم؛ در حوزه حمل و نقل بانک تخصصی عامل نداریم و بانکی که تخصصی به این کار وارد شده و دنبال بنگاه‌داری نباشد، وجود ندارد.
منادی یادآور شد: برای توسعه ناوگان ریلی باید واردات را در دستور کار قرار دهیم، زیرا ظرفیت تولید داخل در بخش ناوگان پائین است و کافی نیست.
بازدید 3674 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 08 شهریور 1393 ساعت 11:29
رامین پناهی

طراح سایت

وبگاه: www.alvandniroo.ir

آخرین‌ها از رامین پناهی