ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

تدبیر در ناوگان امید سرمایه گذاران

 

 

تین نیوز | با واگذاری سکان صنعت حمل ونقل ریلی کشور به آقای دکتر سید محسن پورسیدآقایی نور امید توسعه ناوگان در سرمایه گذاران و پیشکسوتان این صنعت روشن گردید از سال 1383 تا پایان سال 1392 جمعا تعداد 5189 واگن باری و 651 واگن مسافری و 106 دستگاه لکوموتیو نو و دست دوم از طریق بخش خصوصی به شبکه ریلی اضافه شده و میزان حمل بار از 29453 هزار تن به 32693 هزارتن و جابجایی مسافر از تعداد 17391 به 25533 هزار نفر رسیده است که این میزان افزایش ناوگان هرگز طبق برنامه پیش بینی شده در برنامه سوم و چهارم و چشم انداز نبوده است.

باید چه تدبیری بیاندیشیم که این نور امید روز به روز روشن تر گردد و امید ایجاد شده به ناامیدی مبدل نشود. آن چه واقعیت دارد بخش خصوصی نتوانسته است بدون تعارفات و تشریفات، معایبی که در گذشته و حال برای سرمایه گذاری در این صنعت ایجاد شده است را برای مدیرعامل راه آهن بیان کند. 
در این نوشته سعی خواهد شد برخی از این معایب به رشته تحریر درآید. آن چه مسلم است باید بدانیم که بخش خصوصی و مدیران دولتی وظیفه دارند فارغ از دیدگاه سودآوری و جایگاه مدیریتی خود توسعه این صنعت را در اولویت قرار دهند.

برای توسعه ناوگان چه باید کرد؟
1- عملکرد گذشته را تجزیه و تحلیل نمائیم و اشکالاتی که بوده را برطرف کنیم:
باید اصول و مبنای همکاری بین راه آهن ج.ا.ا و بخش خصوصی، مفاد قانون دسترسی آزاد به شبکه حمل ونقل ریلی باشد نه دیدگاه شخصی مدیران راه آهن و سرمایه گذاران.
- راه آهن، بخش خصوصی را به عنوان شریک تجاری بپذیرد و هر دو بر اساس قانون به تعهدات متقابل کاملا پایبند باشند.
- آئین نامه و دستورالعمل های تهیه شده در قالب قانون دسترسی آزاد که بدون مشورت گرفتن از بخش خصوصی تهیه شده با کمک متخصصین، و پیش کسوتان این صنعت و بخش خصوصی بازنگری و اصلاح شود.
- راه آهن در وصول مطالبات از شرکت ها در روش یکسال گذشته تجدید نظر کند و رعایت اصول همکاری دو شریک تجاری را بنماید.
- مجموعه راه آهن از تجربیات مثبت واگذاری ناوگان به بخش خصوصی استفاده کند و برای توسعه آینده ناوگان برنامه ریزی داشته باشد نه این که تجربیات منفی را همیشه به عنوان حربه برای نشنیدن حرف های منطقی بخش خصوصی مورد استفاده قرار دهد.

2 - برنامه های آینده را با چه اصولی دنبال کنیم؟
- آئین نامه ماده 6 و تبصره (2) ماده (1) قانون دسترسی آزاد به شبکه حمل ونقل ریلی که از سال 1384 تاکنون تهیه نشده توسط راه آهن با همکاری بخش خصوصی تهیه و به تائید وزارت راه و شهرسازی برسد.
- برای تهیه دستورالعمل ها و آئین نامه های جدید تا شکل گیری نهاد تنظیم مقررات از نظرات کارشناسی بخش خصوصی استفاده شود.
- برای ایجاد فرایندهای رقابتی راه آهن تا پایان سال 1395 ترتیبی اتخاذ شود که حق استفاده از شبکه ریلی (حق دسترسی) معادل حق استفاده از شبکه جاده ای شود.
- برای امکان کاهش (حق دسترسی) و جبران هزینه های نگهداری شبکه، طبق مفاد قانون دسترسی آزاد به شبکه ریلی دولت از بودجه سنواتی به راه آهن کمک نماید.
- برای خرید سالانه 4000 دستگاه انواع ناوگان تسهیلات ارزان قیمت تأمین شود.
- بسته حمایتی پیش بینی شده برای خرید ناوگان نو از پشتوانه قانونی برخوردار باشد که در آینده مدیران بعدی نتوانند تسهیلات ایجاد شده را مانند گذشته لغو کنند.
- ورود ناوگان جدید و متعلقات آن از داخل و خارج از معافیت های لازم (از جمله ارزش افزوده و عوارض گمرکی ... ( برخوردار شود.
- سامانه فروش بلیت به بخش خصوصی واگذار گردد.
- قیمت گذاری بلیت بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود در صورتی که دولت سیاست حمایتی دارد برای قیمت بسته های تکلیفی یارانه پیش بینی نماید .
- دولت از مالکین واگن های مسافری هیچ هزینه ای بابت استفاده از شبکه و نیروی کشش طلب نکند.
- کمک در نوسازی و بازسازی ناوگان از محل صرفه جوئی سوخت به عمل آید.
- طرح توجیه فنی و اقتصادی واقعی برای سرمایه گذاری در این صنعت توسط گروه مورد انتخاب راه آهن و بخش خصوصی ظرف مدت سه ماه تهیه گردد.
- وزارت راه و شهرسازی و راه آهن ج.ا.ا از طریق دولت مساعدت های لازم را به عمل آورند تا در قراردادهای حمل بار با صاحبان کالا در بخش دولتی به صورت نقدی عمل شود و در صورت تأخیر بیش از دو ماه طبق ماده واحده 1090جریمه تأخیر پیش بینی شود.
- وزارت راه و شهرسازی و راه آهن از طریق دولت شرایطی فراهم کنند تا به کارخانجات تولید فولاد و معادن مربوطه تکلیف شود هرگونه افزایش در مواد اولیه مصرفی و تولید خود را به میزان حداقل 50 درصد با شبکه ریلی حمل کنند.
- راه آهن از پرداختن به امور تصدی گری که مربوط به بخش خصوصی است پرهیز نماید.
- شرکت های فعال در یک فرآیند حداکثر یک ساله ساختار خود را برای حضور در بورس و فرابورس آماده کنند تا از بازار سرمایه برای بازسازی و نوسازی ناوگان خود استفاده کنند.
- دولت وزارتخانه ها را موظف کند کل واردات کالاهای اساسی رادر مسیرهای موجود با شبکه ریلی حمل کنند.
- برای صاحبان کالا که از بنادر به مقاصد با فاصله بالای 700 کیلومتر محموله خود را با راه آهن حمل می کنند تخفیفات ویژه در سود و عوارض گمرکی در نظر گرفته شود.
- میزان بهره وری در سیر حرکت که در حال حاضر متوسط حدود 75 کیلومتر در شبانه روز است سالانه 20 درصد افزایش یابد.
 
مرجع : ماهنامه ندای حمل ونقل ریلی / شماره 14 / بهمن ماه 93
 

 

 

چه کسی آنلاین است؟

ما 104 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم